Ratusz

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Równie ważnym celem projektu jest utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach olkuskiego ratusza, przedstawiającej historię Srebrnego Miasta. Pierwsza część trasy będzie poświęcona średniowiecznemu i nowożytnemu górnictwu oraz hutnictwu, a druga część dziejom Olkusza w średniowieczu i w epoce nowożytnej. W atrakcyjnej i nowoczesnej formie zostaną tam zaprezentowane zagadnienia związane ze średniowiecznymi i nowożytnymi technikami wydobywania kruszców i technologią hutniczą, a także dziejami średniowiecznego i nowożytnego Olkusza i jego mieszkańców, w tym z rozwojem samorządu miejskiego, handlem i życiem codziennym. Dużym walorem ekspozycji będzie przeszło 200 najciekawszych zabytków archeologicznych wybranych z prawie 90 000 zabytków, jakie zostały odnalezione pod olkuską starówką w trakcie prac rewitalizacyjnych. W podziemiach ratusza będzie można oglądać m.in. stare monety, naczynia ceramiczne, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, takie jak okucia butów, ostrogi, noże, nożyce, podkowy, czy toporki oraz przedmioty wykonane z olkuskiego ołowiu.

W podziemiach będzie można także zobaczyć replikę srebrnego „Krzyża gwarków”, który znajduje się w olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła oraz replikę astrolabium, czyli urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy. Będzie też wydzielona strefa dla dzieci, gdzie najmłodsi zwiedzający będą mogli wziąć udział w zabawach edukacyjnych z motywami Olkusza. Na pewno duża atrakcją będą liczne multimedia, czyli filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry, jak również instalacje i eksponaty interaktywne, w tym makiety, modele eksponatów oraz instalacje artystyczne. Multimedia mają nie tylko uatrakcyjnić ekspozycję i formę przekazu, ale także dać możliwość wyboru przez zwiedzających tematu i zakresu wiedzy oraz ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza niewidomym i niedowidzącym oraz głuchym. Przewidziano dwa warianty zwiedzania podziemnej trasy multimedialnej, czyli zwiedzanie indywidualne oraz zwiedzane grupowe z przewodnikiem.

Efekty realizacji całego projektu zaowocują znacznymi korzyściami, nie tylko dla miasta i gminy, ale i dla sąsiednich regionów oraz korzystnym wizerunkiem Olkusza, jako miasta dbającego o kulturę i historię oraz zdolnego łączyć atuty miejsc historycznych z walorami przyrodniczymi, w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem. Cały, ukończony projekt będzie podstawą do kreowania nowego wizerunku miasta i Ziemi Olkuskiej, jako terenu atrakcyjnego pod względem zamieszkania i wizyt turystycznych. Stanie się wizytówką Gminy Olkusz, dzięki której wzrośnie rozpoznawalność Olkusza w Polsce i za granicą.

 

ZAKRES PRAC

Bardzo duży zakres mają prace związane z dostosowaniem podziemi olkuskiego ratusza do ekspozycji muzealnej. Łączna powierzchnia użytkowa pomieszczeń trasy turystycznej wynosi ok. 470 m kw. Prace budowlane będą obejmowały m.in. wykonanie posadzek wraz z warstwami izolacyjnymi, ścianek działowych i sufitów podwieszanych.  Obiekt zostanie wyposażony w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą (elektryczne ogrzewanie podłogowe) i wentylację mechaniczną. Zostaną wykonane sanitariaty dla turystów i obsługi oraz pomieszczenia recepcji. Na podstawie koncepcji zagospodarowania muzeum planuje się opracowanie i wykonanie szczegółowego scenariusza ekspozycji obejmującego treść i narrację ekspozycji oraz rozmieszczenie eksponatów i pozostałych elementów ilustracyjnych, a także szczegółowego scenariusza: filmów, animacji, prezentacji, nagrań dźwiękowych i gier. Wstępnie planuje się zakup i wykonanie instalacji i eksponatów interaktywnych, makiet, modeli, eksponatów, instalacji artystycznych, gablot, prezenterów, totemów informacyjnych, infografiki, a także instalacji i sprzętu oraz urządzeń audiowizualnych i teletechnicznych.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Wizualizacja trasy w podziemiach

  Wizualizacja trasy w podziemiach

 • Powiększ zdjęcie Wizualizacja trasy w podziemiach

  Wizualizacja trasy w podziemiach

 • Powiększ zdjęcie Wizualizacja trasy w podziemiach

  Wizualizacja trasy w podziemiach

 • Powiększ zdjęcie Wizualizacja trasy w podziemiach

  Wizualizacja trasy w podziemiach