Atrakcje Olkusza

Artykuły

Bazylika św. Andrzeja Apostoła

Przejdź do - Bazylika św. Andrzeja Apostoła

Strzelista gotycka świątynia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarsza część kościoła stanowi obecnie prezbiterium. Wybudowany z cegły i miejscowego, czerwonego piaskowca kościół został rozbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. W XV wieku dobudowano kaplicę św. Anny, a na początku XVII wieku kruchtę oraz renesansową kaplicę Loretańską. Najcenniejszym zabytkiem olkuskiej świątyni jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz z początku XVII wieku z obrazem św. Andrzeja Apostoła - patrona kościoła.

Czytaj więcej o: Bazylika św. Andrzeja Apostoła

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy "Silver Park"

Przejdź do - Park Rekreacyjno-Krajobrazowy "Silver Park"

Olkuski Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” to jedna z największych baz sportowo-wypoczynkowych w Polsce. Atrakcją parku są maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Integralną częścią Parku jest profesjonalna skateplaza o powierzchni ok. 1200 m2, szeroka alejka w formie pętli z gładką nawierzchnią do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerach oraz cztery sekcje trialowe. Tory trialowe składają się z elementów architektury krajobrazu m. in. skały, pnie drzew, drewniane kłody, podkłady kolejowe, które umożliwiają uprawianie takich dyscyplin jak cyklotrial, parkour, czy w przyszłości wspinaczka. Oprócz tego wykonane są tory ziemne do jazdy na różnego rodzaju rowerach z odcinkami dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz  pumptrack (tory do jazdy na rowerach bez pedałowania) i dirty (tory do jazdy umożliwiające wykonywanie trików rowerowych).

Czytaj więcej o: Park Rekreacyjno-Krajobrazowy "Silver Park"

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych

Przejdź do - Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych

W zbiorach działającej od 2001 roku galerii BWA zgromadzono liczącą przeszło 300 prac stałą ekspozycję polskiej sztuki współczesnej, głównie malarstwa, grafiki i fotografiki. Uzupełnia ona organizowane, co miesiąc wystawy, na których prezentowany jest dorobek czołowych polskich artystów. Organizowane są tu także cykliczne koncerty oraz spotkania z twórcami.

Czytaj więcej o: Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych

Punkt Informacji Turystycznej MSIT

ul. Floriańska 8, 32 – 300 Olkusz, tel. (32) 6421926,

e-mail it.olkusz@msit.malopolska.pl,

Czynny; poniedziałek – piątek w godz. 8.00-16.00, sobota, niedziela (w sezonie turystycznym) w godz. 10.00 – 16.00.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Przejdź do - Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Twórcą i wieloletnim kustoszem tego niezwykłego, założonego w 1978 roku muzeum był Stefan Ząbczyński (1912 – 2002), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza. To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji możemy dziś oglądać bogate i unikatowe w swoim rodzaju zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, pasów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku. Kolekcję uzupełniają fotografie i dokumenty obrazujące historię olkuskiej straży

Czytaj więcej o: Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej