Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza

Przejdź do - Kafel

Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” organizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Sesja odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK - Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Wstęp wolny.

Czytaj więcej o: Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza

Dawne starostwo perełką Olkusza

Przejdź do - Dawne%20starostwo

Pół roku temu rozpoczęły się prace ratujące jeden z najciekawszych zabytków w Gminie Olkusz – znajdujące się w Rynku relikty średniowiecznej murowanej zabudowy i XIX-wiecznego budynku dawnego starostwa. Tempo prac nie zwalnia, a oczom mieszkańców z dnia na dzień ukazuje się coraz piękniejszy budynek. Roboty prowadzone są jednocześnie w piwnicach, na dachu dziedzińcu. W okresie letnim wykonywane były prace na zewnątrz, a jesienią i zimą będą prowadzone roboty przede wszystkim w jego wnętrzach. Elewacja od strony dziedzińca będzie wykonana po wylaniu płyty betonowej ochraniającej architektoniczne skarby ukryte w ziemi, czyli średniowieczne piwnice. Trwa również adaptacja podziemi olkuskiego ratusza, gdzie ma powstać podziemna trasa turystyczna. W pełnej krasie obydwa obiekty zobaczymy w 2020 roku.

Czytaj więcej o: Dawne starostwo perełką Olkusza

Jakie tajemnice kryje dawne starostwo?

Przejdź do - Tajemnice%20dawnego%20starostwa

Z wielkim rozmachem rozpoczęły się prace przy jednym z ważniejszych projektów realizowanych w ostatnich latach przez Gminę Olkusz, a mianowicie od dawna wyczekiwana przez mieszkańców rewitalizacja kwartału królewskiego. I jak przystało na bogaty w historię Olkusz, szczególnie tę podziemną, prowadzone w ramach projektu badania archeologiczne z dnia na dzień przynoszą coraz ciekawsze odkrycia, a co za tym idzie, uzupełniają wiedzę o tym bardzo ważnym dla miasta zabytku.

Czytaj więcej o: Jakie tajemnice kryje dawne starostwo?

Więcej pieniędzy na kwartał królewski!

Przejdź do - Budynek%20Dawnego%20Starostwa

Kwota dofinansowania dla prowadzonej przez Gminę Olkusz rewitalizacji kwartału królewskiego oraz utworzenia podziemnej trasy turystycznej wzrosła o 820 tys. zł. Zarząd Województwa Małopolskiego  zadecydował o przekazaniu dodatkowych środków na realizację tego zadania. Oznacza to, że w tym momencie dofinansowanie do projektu wynosi prawie 4,5 miliona złotych, a wszystko wskazuje na to, że środków będzie jeszcze więcej.

Czytaj więcej o: Więcej pieniędzy na kwartał królewski!

Ruszają prace w obrębie kwartału królewskiego

Przejdź do - Widok%20budynku%20dawnego%20starostwa

W piątek 16 marca przedstawiciele Gminy Olkusz z burmistrzem Romanem Piaśnikiem na czele oficjalnie przekazali plac budowy wykonawcy robót w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, który uzyskał dofinansowanie unijne. Przez najbliższych kilkanaście miesięcy trwać będą prace modernizacyjne prowadzone przez wyłonioną w przetargu firmę AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych. Pierwsze efekty prac mieszkańcy będą mogli podziwiać jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o: Ruszają prace w obrębie kwartału królewskiego