Podziemny Olkusz - ratusz nowy

Pierwsza ekspozycja znajduje się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku. Odkryte przez archeologów piwnice zostały przystosowane do zwiedzania. Spacerując kilka metrów pod rynkiem można zapoznać się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, za sprawą sięgających średniowiecza tradycji wydobycia srebra i ołowiu. Burzliwe dzieje miasta można poznać na prezentacji, która w oparciu o mapę pokazuje rozwój terytorialny miasta i górnictwa, a także przybliża najważniejsze wydarzenia z jego historii. Potem możemy przenieść się do Olkusza z czasów największej świetności, czyli końca XVI wieku oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.

Podziemny Olkusz - starostwo

To nasz nowy nagłówek

Druga podziemna ekspozycja została zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją jest przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie. Możemy tutaj zobaczyć zarówno podziemne wyrobiska, jak i obiekty na powierzchni. Zostały zaprezentowane maszyny używane wtedy w kopalniach, jak m.in. kierat, czy tzw. paternoster. Są także prezentowane wielobarwne rudy ołowiu i srebra. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Cennik

Bilety indywidualne

Bilet normalny

20 PLN

Audioprzewodnik
(Sprzedaż tylko w kasie)

7 PLN

Zasady zwiedzania indywidulnego obowiązują dla grup liczących do 9 osób.
Godziny wejść: od 9.00 do 16.30 (ostatnie wejście).
Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Możliwość wykupienia usługi przewodnika (sprzedaż tylko w kasie) – cena 150 PLN.

Bilety grupowe (zwiedzanie z przewodnikiem)

Rezerwacja biletów grupowych: +48 32 70 65 218

Bilet normalny

30 PLN

Zasady zwiedzania grupowego z przewodnikiem obowiązują dla grup liczących od 10 do 40 osób.
Zwiedzanie grupowe odbywa się z przewodnikiem.
Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Godziny wejść: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, (ostatnie wejście) 16.30

„Srebrna komnata”. Zobaczymy w niej replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice.
W miejscu, gdzie setki lat temu znajdował się miedzuch, znajdziemy korytarz obudowany drewnianymi belkami. Nawiązuje on do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni.
ikona informacji
W podziemiach można zobaczyć replikę astrolabium – urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy.

Olkusz z czasów największej świetności

czyli końca XVI wieku możemy podziwiać oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.

 • Ewa Krokosz
  Piszę do Państwa na gorąco zaraz po przyjeździe do Krakowa z pięknego Olkusza. Pragnę podzielić się wrażeniami jakie wyniosłam ze zwiedzania Podziemnego Olkusza- niesamowite wrażenia ,przepiękne podziemia, historia miasta i fachowe przewodnictwo. Odwiedziłam również sklep, w którym nabyłam pamiątki.
  Ewa Krokosz
 • Ewa
  Jestem zachwycona multimedialną trasą w podziemiach Ratusza i Kwartału Królewskiego, które pokazują historię naszego Srebrnego Miasta. Zabytkowe piwnice naprawdę robią wrażenie, szczególnie "Srebrna Komnata" z repliką srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich. Dla dzieci jest mnóstwo interaktywnych elementów, gdzie  mogą dotykać, zmieniać czy poruszać niektórymi elementami. Każdy olkuszanin (i nie tylko ) powinien posłuchać historii naszego miasta. Szczerze polecam!
  Ewa
 • Kasai - podróże w sieci
  Jesteśmy zachwyceni tą trasą, ekspozycja jest w pełni multimedialna, ale oprócz multimediów jest też sporo interaktywnych elementów, gdzie dzieci mogą dotknąć, poruszać, zważyć i poczuć ciężar materiałów, które były tu wydobywane. Podziemny Olkusz to również masa historycznych wiadomości, które na pewno zainteresują też dorosłych. Bardzo polecamy.
  Kasai - podróże w sieci
 • Klub Podróżników
  Ekspozycje w podziemiach ratusza i kwartału królewskiego pozwalają w nowoczesny oraz interaktywny sposób zapoznać się z niezwykłą historią Srebrnego Miasta i miejscowego górnictwa, a także samych zabytkowych obiektów, w których zostały zlokalizowane. Ich zwiedzanie, to podziemny spacer, podczas którego można dotknąć historii, a każdy znajdzie coś dla siebie.
  Klub Podróżników
 • Polskie Szlaki
  Całość przygotowano w ten sposób, aby i dzieci znalazły tutaj coś dla siebie, np. kopaczka z historycznego herbu miasta w wielu miejscach po kliknięciu pozwoli im odkryć jakąś ciekawostkę 🙂 Klikania jest tutaj sporo, dzieciom na pewno przypadnie do gustu makieta Olkusza pod Ratuszem, na której można sobie właśnie kliknięciem podświetlić wybrany fragment Starego Miasta. Przyznam, że i nam dało to frajdę, bo czyż w każdym z nas nie tkwi trochę dziecka? Zaś na trasie pod starostwem uruchomiliśmy modele dawnych maszyn górniczych, przekonaliśmy się na własnych rękach, jak ciężki jest ołów i kilkoma klikami ułożyłam kafle na dawnym piecu 🙂
  Polskie Szlaki

Parking bezpłatny

Lorem ipsum

MUZEUM POŻARNICTWA ZIEMI OLKUSKIEJ

Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego parkingu znajdującego się na ulicy Mickiewicza 18.
Parking jest dostępny także dla autokarów.

Godziny otwarcia

 

W poniedziałek – nieczynne

Wtorek – Niedziela
09:00  – 18.00
Ostatnie wejście o godz. 16:30

LokalizacjaRynek 4
32-300 Olkusz
Subregion turystyczny
Jura Krakowsko-Częstochowska

Kontakt

Podziemny Ratusz
+48 32 70 65 218
(rezerwacja biletów grupowych)
Budynek Dawnego Starostwa
+48 32 70 65 226
kontakt@podziemnyolkusz.pl

Logotypy Unijne

Parking bezpłatny - ul. Mickiewicza 18