Wernisaż wystawy „Usłyszeć Obraz” – Zapowiedź

W życiu jednorodność obrazu i dźwięku wydaje się rzeczą oczywistą. Jednak fotografia, choć służy utrwalaniu rzeczywistości – pozostaje bezdźwięczna. Przedstawia jej nieme fragmenty. Sceny, które autor uznał za ważne. Decydujące momenty. W rzeczywistości składające się z wielu czynników,ale poprzez fotografa rozbite na osobne byty, z których abstrahuje jedynie obraz. Komunikat wizualny.

Co wrażliwszy odbiorca odczytując go, prawie poczuje zapach czy usłyszy dźwięk.

Prawie… no właśnie… a gdyby tak….?

Tomasz Szygulski zadał sobie te pytania i na nie odpowiedział. Od trzech lat utrwala nie tylko obraz. Zwiększa potencjał narracyjny fotografii poprzez dodanie do niego materiału audio, zarejestrowanego podczas wykonywania zdjęć. Ale nie narzuca go nam. To my, jako odbiorcy decydujemy o ewentualnym scaleniu przekazu wizualnego i audialnego w jedną całość. Możemy ograniczyć się tylko do percepcji wzrokowej albo zdecydować się na interakcję. Zeskanować kod QR, odtworzyć nagranie i wejść w tworząca się interdyscyplinarną przestrzeń. Poznać brzmienie widzianej chwili. Wybrać się w podróż w czasie, do momentu, w którym fotograf nacisnął spust migawki i usłyszeć dokładnie to, co on w tym momencie słyszał.

Zdjęcia prezentowane na wystawie są swoistym notatnikiem autora, zapiskami zaobserwowanych sytuacji. Czasem o nastroju sennym i leniwym niczym pocztówki z miejscowości letniskowych. Czasem są żartem sytuacyjnym, dymiącym kominem, wiatrem w polu, a czasem znużonym bytem na dworcu kolejowym. Zapiski wrażliwego obserwatora i uważnego dokumentalisty. Podróżnika przez życie, rejestrującego nie tylko obrazy chwil i miejsc, ale również ich brzmienie.

Obejrzyj te opowieści. A jeśli zechcesz, to ich też wysłuchaj…

Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba


Wernisaż odbędzie się w dniu 24.06 o godz. 18:00. 
W budynku Podziemnego Olkusza.
Olkusz, Rynek 4.

Zapraszamy.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej?