Podziemia dawnego Starostwa
Ekspozycję uzupełniają kopie archiwalnych rycin pokazujących wytop metali. O tym, jak działały dawne kopalnie, możemy się przekonać, sami wprawiając w ruch modele i repliki dawnych urządzeń górniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa czy paternoster. Jest też pracownia probiercza, w której badano jakość wytopionych metali i wykonywanych z nich monet. W gablotach prezentowane są przedmioty znalezione przez archeologów podczas prac w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego.
Można podziwiać gliniane misy, dzbany i garnki, a także fragmenty wielobarwnych kafli piecowych. W miejscu, gdzie dawniej znajdował się tzw. miedzuch, czyli wąska uliczka pomiędzy kamienicami, jest korytarz obudowany drewnianymi belkami. Ma on nawiązywać do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni. W ciekawy sposób przedstawiono handel olkuskim ołowiem.
Poza prezenterami przybliżającymi kierunki i sposób eksportu ołowiu są wagi, w których umieszczono cztery podobnej wielkości przedmioty z różnych materiałów. Za pomocą dźwigni każdy może przekonać się, jak ciężki jest ołów i jego rudy. Obok prezentowana jest replika wagi i drewnianego żurawia. Można też zobaczyć autentyczny bochen olkuskiego ołowiu. W podziemiach jest też pomieszczenie, w którym stał piec hypokaustyczny.
Prezentowane są również znalezione podczas wykopalisk narzędzia używane przez olkuskich górników i hutników, m.in. topór, młotek, obcęgi, fragment kilofa, a także przedmioty codziennego użytku. Można także zobaczyć oryginalne piszczałki organów, które wykonywano z ołowiu, a później ze stopu ołowiu i cyny.