Wernisaż wystawy „Punkt zapalny” – Zapowiedź

Punkt zapalny; Wernisaż; 20.01.2024; sobota; godzina 18:00; Marzena Kolarz; Galeria fotografii Interferencje; Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu; Podziemny Olkusz; Rynek 4

Wernisaż wystawy fotografii „Punkt zapalny” autorstwa Marzeny Kolarz odbędzie się w dniu 20.01.2024 r.
o godzinie 18:00 w budynku Podziemnego Olkusza, Rynek 4.

Stan zapalny to formuła medyczna opisująca reakcję obronną organizmu, która ma na celu usunięcie czynnika uszkadzającego tkanki organizmu.
Punkt zapalny to wszelkie drzazgi, które wbijają się w moją świadomość i wspomnienia, które powodują we mnie przymus reakcji. Ten zbiór jest niejednorodny, niesystematyczny, niechronologiczny. Tak jak różne są powody stanów zapalnych – tak i ja reaguję w różny sposób, czasem szybciej się oczyszczam, czasem trwa to dłużej.
Cykl, który zatytułowałam punkt zapalny, potencjalnie wydaje się być może zbiorem przypadkowych obrazów. Prawda jest jednak inna. Jest to zbiór właśnie tych drzazg, które powodują moją reakcję. Moja reakcja czasem ogranicza się do fotografii niejednokrotnie jednak przymusza do głębszego działania, do wejścia w strukturę obrazu, do ingerencji fizycznej.
Lekarstwem dla mnie zawsze była i jest fotografia, to ona koi, uzdrawia i ma działanie przeciwzapalne.

marzena kolarz,
ur. 1979; mieszka i pracuje w Krakowie. Jest artystką, fotografką, projektantką ubioru i mamą.
Zajmuje się głównie fotografią – niemal każdą dziedziną, bada jej zakres i możliwości. Szczególnie zainteresowana jest eksperymentem, fotografią kreacyjną, technikami historycznymi, fotografią otworkową, fotografią mody. Techniki fotograficzne stara się świadomie wykorzystać do budowania własnych, autobiograficznych opowieści.
W 2020 obroniła doktorat na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, otrzymując tytuł doktora sztuk. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Studia magisterskie ukończone z wyróżnieniem w 2007, licencjackie w 2005. Dyplom magisterski w dwóch pracowniach: Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Dyplom licencjacki w pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych.
Od ponad 20 lat nauczyciel i wykładowca fotografii. Obecnie adiunkt w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz około dwudziestu indywidualnych. Bardzo często pełniła również funkcję kuratora wystaw fotograficznych. Uczestniczka festiwali i konferencji związanych z fotografią. Wielokrotna stypendystka: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz stypendiów dla najlepszych studentów i doktorantów. Ma na koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych m.in. tytuł International Fine Art Photographer of the Year IPHOTY 2016, 1 miejsce w Cyberfoto 2016, 1 miejsce w kategorii Fashion and Beauty Chromatic Awards 2017.
https://www.instagram.com/marzena_kolarz_kolage_studio/
http://www.marzenakolarz.com/

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej?